Jdi na obsah Jdi na menu
 


O chlebu ...

Vitajte toťkaj najdete aj cosi o chlebu nejaků tu skušenosť jak to šlo nebo aj nešlo...

O chlebu natočíl aj kamarád a odkaz je toť:

https://www.youtube.com/watch?v=pY9WdcdH3ck&list=UU8h71gHMPF-FtBficP28sLw

Lesti máte chvílečku, tož je to humorně pojatá záležitosť o tém jak zme hlůpí že sa klidnučko naládujem de čím.......

ale nekeří už sa bráníme...že..:-)

hmgfkuzgf-n.jpg

Ve fotogalerii najdete fotky jak sa  doma s chlebem děláme.wink

https://dratenictvi.estranky.cz/fotoalbum/jak-sa-pece-chleba-u-nas../

 

Jak na první chleba…?  Aneb co a jak..

éném pár nejakých canců šak je nemosíte čísť  :-)


 Doporučila bych  ať začněte pšeničnou hladkou moukou, třetinu můžete nahradit pšeničnou moukou celozrnnou. Pšeničná mouka obsahuje nejvíce lepku, a proto nejlépe kyne. Experimenty s mícháním a poměrem žitné mouky bych nechala na později až se Vám podaří alespoň pár klasických pšeničných chlebíků,… aby Vás to neodradilo. Žitná mouka Vám z chleba při špatném poměru může udělat závaží na decimálku…..můj první pokus se nedal snad ani nakrájet!!!   Kromě žitné mouky můžete použít  ovesnou, pohankovou, grahamovou atd.  Ze zkušenosti můžu žíct že je  ale lepší je nejdříve zkoušet míchat s pšeničnou a ubírat a ubírat….  Možná jste lepší pekaři a najdete si k nim cestu hned.

Do chleba dávám zásadně  vodu i když někteří dávají z části kefír, smetanu, několik lžic jogurtu nebo lžíci oleje. Ze začátku jsem tyto varianty také zkoušela, ale dávám přednost klasice. Kromě těchto základních ingrediencí můžete chléb ozvláštnit mnoha dalšími. Například lžičkou sušeného mletého česneku, semínky slunečnicí, lnem, dýní. Také nahrubo sekanými ořechy, ovesnými či jinými vločkami, zelenou sekanou natí petržele, pažitky nebo najemno nasekanou cibulkou, nahrubo nastrouhanou mrkví, škvarkama kousky uzeného masa prostě co Vás zrovna napadne a vaše lednička to zrovinka má. Babička by asi rezolutně odmítla že s chleba nebude dělat smetiště, ale chuti neporučíš a navíc kdo si hraje nezlobí.:-) Pokud budete do chleba přidávat strouhanou mrkev nebo krájenou cibulku apod., musíte také trochu tekutiny ubrat. Záleží i na použité mouce – každá má jinou vlhkost, každý druh mouky je jinak nasákavý. Ne jednou jsem se divila že dělám vše stejně a ne a ne udělat těsto na které jsem zvyklá…enlightenedsurprise

Droždí nebo kvásek…?  Na první pokus bych doporučila méně zdatným klasické droždí z obchodu, ale pokud se cítíte  a někdo Vám věnoval – nebo jste si udělali kvásek tak hurá do toho….  Já si pro strýčka Příhodu kupuju droždí do foroty (zásoby) jak říkávala naše babička a dám ho normálně zamrazit. Před pečením musím jen myslet na to že ho vytáhnu dříve z mrazáku a dám ho omladit do vlažné vody, nebo jej dám do ledničky a ono mi tam pěkně pozvolna rozmrzne.
Kdo holduje zdravé výživě, může si připravit žitný kvásek. Je to sice trocha alchymie ale později Vám to ani nepříde.

Pro ty kteří se chystají na kváskový chléb a neví kde si kvásek obstarat tu mám opět odkaz na kváskovou mapu. Najdete si na ni ve svém okolí člověka, který se s vámi podělí o kvásek! http://www.cuketka.cz/kvasek/kvasek.html je tam i spoustu jiných rad a nápadů.

Nebo si kvásek udělajte sami ...

jak na kvásek si najděte na toťých stránkách

 https://dratenictvi.estranky.cz/clanky/jak-na-kvasek.html

 

2--14-.jpg

 

RECEPT NA CHLEBA JE TU V TEMTO ODKAZU:

https://dratenictvi.estranky.cz/clanky/recept-na-chleba.html

 

 

Můku si možete namleť aj doma....ale je to pro ty co majů vjecéj peněz.... na to si ešče počkám...:-(

http://www.mlynky.cz/cs/e-shop/mlynky-na-obili-vlockovace#utm_source=Adwords&utm_medium=ppc&utm_campaign=mlynky

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář