Recept na chleba
je to klasický recept jak pékávali naše babičky
Na Valašsku bývala bída a hlad, a naše babičky byli najlepší kuchařky dokázali z mála nakrmiť spoustu hladových krků a chutně.
Co je potřeba:
1.kg mouky, 3.ks brambor, sůl, kmín drcený,kvasnice kostička nebo kvásek a vodu-tak půl litru.
Do mísy prosejeme mouku, do ní nastrouháme vařené oloupané brambory přidáme sůl(na kilo tak 4lžičky), kmín 2-3 lžičky – nebo nějaké semínka podle chuti a kvásek či kvasnice. Jak na kvásek najdete toťkaj
https://dratenictvi.estranky.cz/clanky/jak-na-kvasek.html
Těsto:
Nejprve těsto zamícháme v míse, jakmile se všechny ingredience spojí, vyklopíme je na pomoučený vál a dále zpracováváme rukama. Podle potřeby přidáváme po troše vodu nebo mouku.
Čím víc chlebu dáte – tím víc se vám odmění-bude kypřejší. Mícháním se z mouky uvolňuje lepek a ten nám zařídí dobré kynutí těsta. Po nějaké chvíli by měla vzniknout vláčná nelepivá koule. Příliš řídké těsto by se při kynutí rozteklo. Chce to trochu cviku, ale po několika pečení už správnou hustotu poznáte.
Aby byl chléb nadýchaný, musí těsto dobře nakynout. Dáme ho do mísy ,poprášíme povrch moukou a přikryjeme utěrkou. Postavíme na teplé místo a necháme asi půlhodinky odpočinout. Poté je znovu vyklopíme na vál, ještě jednou propracujeme dáme do ošatky (mísy )kterou jsme si vysypali moukou aby se nám k ní potom vykynutý chleb nepřilepil.
Pokud nenajdete ošatku ani mísu vytvarujte klasický kulatý tvar chleba položte na plech a nechte přímo na plechu vykynout – tak to dělám běžně pokud peču narychlo jen v el. troubě. Jestli vám chléb kynul v ošatce či míse po vykynutí jej opatrně překlopte na plech potřete jemně slaným roztokem (do půl hrnku vlažné vody rozmícháme čtvrt lžičky soli mám to dle chuti takže je to na Vás) a dejte do trouby péct.
Nezapomeňte zapnout troubu aby se Vám stihla nahřát na 200-220 ºC než vám chlebík vykyne.Já už to mám tak vypočtené tedy pokud peču v troubě a ne v peci to je úplně jiná alchymie..:-) a nastavím si kuchyňského pomocníka… u nás mu říkáme cink… tak půl hodinky dopředu. Mřížku na plech nechávám normálně ve středu trouby.
Pokud zjistíte že vám došel pečící papír nestačí plech vymazat to by se vám chlebík asi spálil od spodu. Dělávala jsem to také podle našich babiček bez pečícího papíru tak, že si nasypete na plech kde bude chleba ležet, asi centimetr a půl vysokou vrstvu mouky a na ni chléb položíte a chleba se nepřipálí.
Jak dlouho peču
Dáme do rozpálené trouby na 200-220 ºC a pečeme asi 15 minut. Asi po patnácti až dvaceti minutách, když už je kůrka hnědá, můžeme otevřít troubu, chléb znovu potřít slanou vodou a teplotu snížíme na 170 ºC, chléb pozvolna dopékáme asi 50 minut (včetně těch 15-ti.)
Dobře upečený chleba musí při poklepání zvonit jak já říkám…J (pro méně romanticky založené duše prostě musí vydávat duté zvuky). Jak chléb vytáhnu s trouby ještě jednou jej potřu slan. vodou.
Necháme chladnout pomalu
Upečený chléb, , dáme vychladit na kovovou mřížku.( tu doma nemám tak vytáhnu dvě vařechy a na něj chleba položím…větrá ze spodu a tak se mi nezapaří.) Chléb chladne i několik hodin, teprve poté jej můžete zabalit do mikrotenového sáčku NE … to by nás babičky hnali… chléb se balí do čisté utěrky já mám na chléb ušitý pytlík. A jak dlouho domácí chléb vydrží? Těžko říct. Málokdy do druhého dne - a někdy vlastně - skoro vždy ani nestačí schládnout..:-)
Tak nejak to može vypadať dyž pečete doma ...jakési foto co děcka u pečéní pořídili https://dratenictvi.estranky.cz/fotoalbum/jak-sa-pece-chleba-u-nas../
Nech sa dílo daří.
Pokáť sem neco napsala tak že sa Vám to nezdá či co … tož ně klidnučko napište, já Vám to ráda nejak osvětlím.
A dyby sa Vám nedařilo, nebo byste eném tak chtěli ponajprf pečéní oskůšat z nekým možem sa aj domluviť. Dondete si to skusiť třebas aj do pece úplně po staru.
Komentáře
Přehled komentářů
Navod dobry,jen neni uvedeno jakou mouku pouzit.
Re: Peceni chleba
(Jitka, 15. 4. 2022 12:12)
Zdravím Zuzano,
co se týká mouky je to individuální. Pokud pečete chleba poprvé, je lepší použít klasickou hladkou a vyzkoušet si jak se těsto tváří... u klasické hladké to jde nejlépe. Pokud již máte zkušenosti s pečením chleba klidně můžete obměnit např. půl na půl s žitnou. Já si již mouky melu, rýžovou, pohankovou kukuřičnou namíchám z žitnou a celozrnnou... jak píši je to individuální. J.
Mouka
(Jana, 6. 11. 2020 12:08)Dobrý den, ráda bych dnes vyzkoušela Vás repcept. Můžete mi prosím prozradit, jakou mouku používáte? Je možné ve Vašem receptu použít špaldovou celozrnou s žitnou celozrnou? Změní se tím množství vody v receptu? Chleba jsem ještě nikdy nepekla. Budu moc ráda za Vaši radu. Děkuji Vám a přeji hezký den!
Re: Mouka
(Mouka, 4. 1. 2022 8:14)Vitajte, pozdě ale přeca. Ano možete používať můky dle libosti. Najprv bych si pokáť ste ešče nepékla udělala chlebík z normální můky, nech víte jak to těsto vypadá, jaké je v ruce. Jak upečete jeden dva z normální můky tož bych postupně ubrala klasiku a dávala dle libosti můku která sa Vám lůbí. (odpověď je pozdě, ale třebas nekem bude k užitku když už sem o tom Vašem dotazu nevěděla...omlůvám sa ale měla sem nejaký eror na stránkách a dotaze sem nedostávala).
Sušené droždí
(Milena, 13. 11. 2020 14:44)Dobrý den! Je možné na tento chléb použít i sušené droždí a kolik by ho mělo být? Jakou mouku používáte? Děkuji za odpověď!
Re: Sušené droždí
(Sušené droždí, 4. 1. 2022 8:11)Vitajte, jasaně že to ide, eném nechte vzejíť jak píšu v receptu jako kvásek.
Kvasnice
(Linda W, 3. 4. 2020 11:40)Dobrý den, chystám se dnes na tento váš chleba..vypadá moc dobře, snad se mi povede :-) Jen se chci zeptat, když budu dělat chléb s pomocí kvasnic, tak si mám asi z nich nejdříve nechat vzejit kvásek nebo do těsta jen kostičku nadrobit? Omlouvám se za tak blbý dotaz, ale chystám se na chleba bez pekárny poprvé. Děkuji za odpověď a přeji krásný den. Linda :-)
Re: Kvasnice
(Jitka, 3. 4. 2020 11:49)
Zdravím,
dejte si kvasnice do hrnečku a dle návodu nechte vzejít přímo do těsta by to bylo na dlouhou trať a asi by jste musela ještě jednou pro-hnětat těsto a nechat kynout... zbytečně by jste si to prodloužila.... než nastrouháte brambory tak to krásněně vyskočí...:-) Věřím že se povede... zatím se snad povedl každému... přeji hodně zdaru a dobrou chuť.. J.
recept na chleba :
(Monika Braunová, 8. 6. 2016 11:13)
Přeji pěkný den,
teď tu listuji vašimi stránkami a chci se naučit péct chleba a ten váš recept je krásně srozumitelně napsaný jsou tu i stránky kde všude píší jak s těstem zacházejí a to bych musela být doma a nechodit do práce a věnovat se jenom překládání těsta .Vy tam máte o hodně jednodušší recept bez nějakého dvakrát překládání a formování do ošatek úplně super recept a chlebíky máte luxusní smekám před Vámi.Jituško ještě jsem se chtěla zeptat jak tu máte recept na chleba tak tam píšete že používáte droždí i kvásek a ten recept funguje i na kvásek ? Hrozně mi to připomíná moji babičku když pekla chleba dělala to přesně jako Vy a takový recept jsem nemohla nikde najít až u Vás .Za to Vám moc děkuji :-) Monika B.
Re: recept na chleba :
(Jitka, 8. 6. 2016 11:45)
Vitajte..:-)
Děkuju, za milé pohlazéní..:-) šak dobrého je jak šafránu.
Je to jak píšete, téš nemám týdeň na jeden chleba. Trvalo to pravda nejaků dobu než sem to takto zesumírovala, ale myslím, že sa podařilo ....a luďom sadaří podla recepta a majů radosť.
Ano je možné tento recept použít aj s kváskem aj s kvasnicama jak libo... mojim děckám ten kváskový nejede ..:-( je prej kyselejší a to sa jim nelůbí.
Příští mněsíc budem dělat pečení v peci ..:-) pár ludí sa ohlásilo do work......hergot do učéní, a chců si to užiť v klasickéj peci tož sa těšíme na nové tváře....třeba sa nedy přidáte.
Nech sa Vám daří a chleba křupe a je voňavučký. J.
kvásek
(Marta, 13. 6. 2015 22:01)
Přeji vám hezký večer a mám dotaz. Kolik toho kvásku dáváte na 1 kilo mouky a z jaké mouky pečete chleba? Děkuji Marta
Re: kvásek
(Jitule, 16. 6. 2015 17:36)
Dobrý den,
Co se týká kvásku nijak zvlášť to neměřím, ale kvůli dotazu jsem to zkusila a je to zhruba přesnídávková sklenice kvásku na kilo mouky.
Jak dlouho má kynout
(Eva, 31. 3. 2015 17:09)
Dobrý den, jak dlouho mám dohromady chléb nechat kynout? Moc děkuji za odpověď.
PS: máte to hezky a srozumitelně napsané snad nejvíce ze všech a to jsem prošla hodně stránek :)
Přeji krásný den a slunce v duši...
Re: Jak dlouho má kynout
(Vitajte :-), 31. 3. 2015 21:15)
Děkuji za pěknů pochvalu…:-) hnetkaj sa srdéčko směje.
Pokud chlebík pěkně zapracujete-uhnětení či jak chcete…. Tož si ho dám kynout zrovna na plech (pokud peču v troubě) tak na třičtvrtě-hodinky a pak s nim zrovinka šup do vyhřáté trůby….:-) Nedy sa stane že dobu zkrátím …to pokud je třeba hodně teplo a on ně rychlo vyskočí…to klidně kolem půl hodinky stačí….(ale to temu většinu pomožu schválně ..:-) a to tak že ho šůpnu ke kamnom nech je to rychlej)
Důfám, že sa Vám povede pokáť ho budete skúšat…..pár ludí už sa ně ozvalo že mu už nemožú odolat a pečů….a pečú…. A totok ňa těší…. Pěkné dni vinšuju..:-)
Krásné :-)
(Alena, 2. 3. 2015 13:50)
Dobrý den,peču kváskový chleba a zatím se učím a vychytávám chyby. Zatím podle přesného receptu nebo vypočítávám procenta. Odhad na správné těsto ještě nemám.
Recept je krásně a moc mile napsaný :-) Z něho i fotek sálá příjemná,pohodová energie.
Mějte se krásně.
Re: Krásné :-)
(Jitule, 2. 3. 2015 14:58)
Vitajte .... :-)
děkujem p. Aleno,
dobré slovéčko je najlepší pohlazéní...:-)
Přeju pěkné dni, nech Vám vóní křupavé chlébíček po baráku..:-)
A dojděte zasejc.:-)
Peceni chleba
(Zuzana, 14. 4. 2022 18:05)